TILC
TILC significa: tractament integran de llengua i continguts

Estructura sintàctica que es treballa
UNITAT DIDÀCTICA:
LES ESTACIONS DE L'ANY.
Integrants del grup:
- Anais Santamaría Sánchez
- Verónica Martínez Rodríguez
- Joselin Aldaz Merchan
- Natalia Henao Hernández
- Ángela Heredia Lillo
- Laura Nicolás Cerdá
- Introducció:
A continuació farem una lliçó sobre les estacions de l’any. Aquest tema es troba com contingut a treballar en el currículum de infantil, DECRET 38/2008 de 28 de març del Consell, pel qual s’establix el currículum del segon cicle de l’Educació Infantil a la Comunitat Valenciana, concretament a l'àrea II: Coneixement del medi físic, natural, social i cultural. L’objectiu d’aquesta àrea és facilitar el coneixement i la comprensió en quant a la realitat que envolta als xiquets, partint de les experiències que es situen al seu abast. Per a treballar aquesta lliçó tindrem en compte els objectius tant relacionats amb l’àrea, com els objectius lingüístics.
L’elecció d’aquesta lliçó es deu a la importància de conèixer els canvis que succeeixen al nostre medi durant tot l'any i les característiques que identifiquen a cadascun d'ells.
En quant a la contextualització, la lliçó es realitzarà en l’escola Santo Domingo Savio, en la localitat de Petrer. Més concretament a l’aula de 5 anys.
2. Objectius:
- Relacionats amb l’àrea:
II. EL MEDI FÍSIC, NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
- Explorar i observar el seu entorn familiar, social i natural, per a la planificació i l’ordenació de la seua acció en funció de la informació rebuda o percebuda.
- Valorar la importància del medi físic, natural, social i cultural, per mitjà de la manifestació d’actituds de respecte i la intervenció en la seua cura, segons les seues possibilitats.
- Mostrar interès i curiositat pels canvis a què estan sotmesos els elements de l’entorn per a identificar alguns factors que els influïxen.
- Identificar algunes de les propietats més significatives dels elements del seu entorn immediat i mediat establint-hi relacions qualitatives i quantitatives que induïsquen a organitzar i comprendre progressivament el món on viu.
- Lingüístics
- Descobrir la llengua com a mitjà de comunicació.
- Desenvolupar progressivament les capacitats en l’ús de les llengües oficials com a instruments de comunicació, d’aprenentatge i d’organització de la conducta.
- Treballar vocabulari relacionat amb els estacions de l’any: primavera, estiu, hivern, tardor, fulles, arbres, temps…
ACTIVITAT 1: LA RULETA DE LES ESTACIONS
En aquesta activitat es treballa principalment la successió estacional i mensual, l'ordre correcte en el qual es distribueixen les estacions de l’any.
També practiquem els mesos de l’any i a quina estació pertanyen, com que l’hivern no s’acaba en decembre, sino que continua en gener, febrer i març. A més de concienciar-los de que la natura és canviant.
Per a la realització de l’activitat proporcionarem als xiquets una fitxa amb forma de circle on hi hauran diversos paisatges. Per altra banda, donarem un cartó que hauran de retallar en forma de circle per a pegar la fitxa.
Els pasos que han de seguir els xiquets son els següents:
- En la fitxa els xiquets tindran uns dibuixos d’àrbres que hauran de colorejar i relacionar amb les estacions.
- Després d’haver colorejat els dibuixos, hauran de col·locar cada estació en el circle de cartó que hauran retallat, en l’ordre correcte.
- Quan tinguen les estacions pegades en l’ordre correcte, posaran el nom dels mesos de l’any corresponents a cada estació al voltant d’aquestes.
- Quan hagen finalitzat la manualitat, explicarem als alumnes que el paisatge dels dibuixos és el mateix, simplement va canviant al llarg del temps.
Estructura sintàctica que es treballa
- A quina estació … fa calor / fa fred / hi ha flors ?
- Quan cauen / no tenen fulles els arbres ?
- Al [qualsevol mes] fa calor / fred ?
- Al [qualsevol mes] en quina estació estem?
- Quan podem anar a … la platja / la muntanya / la neu ?
Objectius:
- Aprendre les estacions de l’any.
- Aprendre vocabulari.
- Relacionar cada mes de l’any amb la seva estació correspondent.
Materials que utilitzarem
- Tisores
- Colors
- Pegament
ACTIVITAT 2: VESTIM A PEP
Desenvolupament
A l’aula hi haurà un ninet fet de Goma Eva, anomenat Pep, que es posarà en el racó d’assemblea. Hi haurà a més diferents peces de roba corresponents a cada estació, com es una samarreta de màniga curta, una jaqueta, un pantaló curt i altre llarg, una bufanda amb guants i una gorra. A més hi haurà objectes característics com es una ombrel·la o sandàlies.
Els xiquets possaràn diferents peces de roba a ninet segons cada estació i s’anirà fent preguntes relacionats amb les estacions i la roba.
Objectius
- Consolidar els coneixements sobre les estacions de l’any.
- Aprendre vocabulari relacionat amb la roba que ens posem quan estem en cada estació.
- Afavorir la relació i socialització entre els xiquets.
Estructura sintàctica que es treballa:
- Si estem a l’estiu quina ropa le’n posaries?
Un banyador/ unes xancles
- En quina estació ens trobem si Pep porta una bufanda?
A l'hivern
Materials
- Un ninot de Goma Eva
- Peces de roba de Goma Eva
- Velcro
Comentarios
Publicar un comentario